Manipulacje wyborcze…

… a może jednak problemy z przygotowaniem wykresu?
Ktoś z Czytelników śledził wyniki wyborów wchodząc na stronę ewybory.eu? Ktoś przyglądał się wykresowi słupkowemu, który miał pokazać, ile procent głosów uzyskały poszczególne partie? Na szczęście twórca wykresu zlitował się nad nami i nie przedstawił wyników za pomocą „pie charta”, ale mimo wszystko nie zrozumiał, że wykres powinien być prosty i przejrzysty, a nadmierne kombinowanie może tylko namieszać w głowie odbiorcy. Co mam na myśli? Zobaczcie sami…

Aby przedstawić wyniki wyborów, twórca wykresu posłużył się znanym i lubianym wykresem słupkowym. Jest to jeden z najbardziej przejrzystych rysunków i trudno w nim szczególnie dużo namieszać. Ot, poszczególne nazwy partii na jednej osi, na drugiej procenty i do tego słupki wskazujące, ile procent głosów uzyskała dana partia. Gdybyśmy robili taki wykres w arkuszu kalkulacyjnym (najprościej jak to jest możliwe), to wyglądałby następująco:

wykres-słupkowy-wyniki-wyborów

Czym różni się on od wykresu na stronie ewybory? Przyjrzyjcie się dobrze:

źródło: www.ewybory.eu

źródło: www.ewybory.eu

Dlaczego 8,81% Kukiza wygląda jak ponad połowa 37,58 procent PiSu? Skala dziwna, czy o co w tym chodzi? Wcale nie. Czy widzicie tę jasną kreseczkę idącą od lewej do prawej? To miejsce to „zero” na osi. Dopiero nad tym liczymy procenty danej partii. A kwadrat na dole po co? Żeby wszystko ładniej wyglądało. Żeby było gdzie wpisać nazwę partii. Żeby pokazać, że można fajnie graficznie pokombinować. A że większość ludzi tego nie zakuma. To przecież żaden problem. I tak nie rozumieją statystyki i wykresów więc o co chodzi…

Mam nadzieję, że wszyscy czytelnicy tego bloga nie zaliczają się już do większości, która nie próbuje nawet zrozumieć wykresów. Mam nadzieję, że wyłapujecie wszystkie dziwactwa i trzy razy się zastanowicie za każdym razem, a nie tylko rzucicie okiem na prezentowane dane.


PS. Podziękowania dla Grzegorza za podesłanie wykresu.

PPS. Wiem, że miałam już milczeć na ten temat. Chciałam jednak zwrócić uwagę, że wykresy kołowe prezentujące wyniki wyborów również były dostępne. Poniżej przykład – z głównej strony wirtualnej polski. Co sądzicie o czytelności?

źródło: wp.pl

źródło: wp.pl

PPPS. Pokazywałam ostatnio, jak nieczytelne mogą być wykresy kołowe w wersji 3D. Z wykresem słupkowym też można kombinować przestrzennie. Też niepotrzebnie zakłóca to wyniki:wyniki-wyborów-wykres-słupkowy-kombinowany


Droga Czytelniczko! Drogi Czytelniku!

Dziękuję, że przeczytałaś/przeczytałeś mój artykuł. Mam nadzieję, że spełnił Twoje oczekiwania. Jeśli chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami, to napisz do mnie na adres [email protected] albo znajdź mnie na Facebooku.

Zapraszam Cię również do zapoznania się ze spisem treści (staram się go aktualizować, choć nie zawsze to wychodzi) – jeśli lubisz statystykę, to na pewno znajdziesz coś do poczytania.

A jeśli w ramach podziękowania za ten wpis zechcesz zaprosić mnie na przysłowiową “wirtualną kawę”, to będę niezwykle zobowiązana. Co prawda kawy raczej nie pijam, ale kubek dobrej herbaty – z prawdziwą przyjemnością. A ponieważ w każdy artykuł wsadzam mnóstwo serducha i swojego wysiłku, to tym bardziej poczuję się doceniona.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę miłego dnia!

Krystyna Piątkowska