Podstawy statystki opisowej – Szymon Wąsowicz
Autora bloga „Być matematykiem” znam już od jakiegoś czasu i bardzo cenię sobie liczne komentarze, które zamieszcza pod moimi artykułami. Kiedy więc Szymon Wąsowicz przesłał mi swój podręcznik z prośbą o przeczytanie i podzielenie się opinią na jego temat, nie wahałam się ani chwili. Poniżej kilka moich przemyśleń.
Na początku może zacznę od tego, co mnie do siebie nie przekonało. Czcionka – dla mnie jakoś mało przyjazna. Nawet nie potrafię powiedzieć dlaczego, ale wyraźnie zwracała moją uwagę, skupiała na sobie i zamiast myśleć o treści, to stwierdzałam co kawałek, że coś mi nie pasuje. W tym przypadku jednak wszystko jest kwestią gustu. Być może innym czytelnikom się spodoba. Oprócz tego trafiłam na pojedyncze literówki, ale to Szymon poprawia na bieżąco więc zakładam, że kolejni czytelnicy już ich nie znajdą. Kilka wykresów kołowych – wspominałam w moim artykule, dlaczego ich nie lubię. Niestety, wciąż są popularne więc trudno winić Szymona za to, że je pokazuje. No i jeszcze brakuje mi wyraźnego podkreślenia, że korelacja to nie to samo co związek przyczynowo-skutkowy. Bardzo dużo osób to myli i myślę, że warto o tym wspomnieć w każdym podręczniku, który podejmuje takie tematy.
No i to by było na tyle, jeśli chodzi o wady (nie są one duże, ale przynajmniej nikt mi nie zarzuci, że ta recenzja to tylko ochy i achy). Opowiem Wam teraz, co znajdziecie w skrypcie. „Podstawy statystyki opisowej”. Przede wszystkim absolutnie podstawowe informacje, czym statystyka się zajmuje, co to jest populacja, jak dzielimy cechy statystyczne. To wszystko jest też na blogu statystycznym, ale Szymon Wąsowicz idzie o krok dalej i tłumaczy, jak stworzyć szeregi rozdzielcze. A następnie krok po kroku tłumaczy obliczanie miar tendencji centralnej i zróżnicowania cechy. Do tego dochodzi asymetria rozkładu empirycznego i koncentracja wartości cechy. Szymon przedstawia wszystko na przykładach, pokazuje jak zrobić obliczenia w szeregu punktowym i przedziałowym, do tego dołącza kod w R.
W kolejnym rozdziale „Podstaw statystyki opisowej” możemy przeczytać o badaniu współzależności cech mierzalnych i niemierzalnych. Czyli trochę o korelacji, regresji liniowej i χ ². Również wszystko poparte przykładami. A na koniec trochę zadań. I odpowiedzi do nich, żeby można było sprawdzić, czy dobrze zrozumieliśmy temat.
Nawet jeśli przeczytaliście bloga statystycznego od deski do deski, to i tak w skrypcie „Podstawy statystyki opisowej” znajdziecie informacje, których tutaj nie ma. Zupełnie inny jest też styl publikacji – to jednak skryp, który Szymon Wąsowicz przygotował na podstawie swoich zajęć dla studentów kierunków inżynierskich, humanistycznych i medycznych. Jeśli więc szukacie podręcznika, który pomoże Wam przebrnąć przez podstawy statystyki, to na pewno jest to dobry wybór. Polecam jeszcze wcześniej zapoznać się z wpisami i nagraniami autora – dzięki temu będziecie wiedzieć, kto i dlaczego dzieli się z Wami swoją wiedzą. A to link do bloga (a konkretnie do tekstu, który opisuje historię książki): Być Matematykiem.