statystyka – co to i po co to?

Zapraszam serdecznie na mojego bloga, w którym planuję zmierzać się z różnymi zagadnieniami statystycznymi. Chcę w przystępny sposób pokazać, że nie jest to czarna magia, wielkie kłamstwo ani bzdura do ogłupiania tłumów. Statystyka to niezwykle przydatna dziedzina nauki dla tych, którzy zrozumieją kiedy, jak i w jakim celu jej używać.

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest statystyka. Według pięknej słownikowej definicji statystyka to nauka, która zajmuje się metodami pozyskiwania, prezentacji oraz analizy danych opisujących przedmioty i zjawiska.

Wytłumaczmy sobie teraz o co w tym chodzi.

Załóżmy, że chcielibyśmy wiedzieć, ile lat mają mieszkańcy naszego osiedla. Jak najłatwiej się tego dowiedzieć? Trzeba przejść od mieszkania do mieszkania i wypytać każdego z osobna o jego wiek (a właściwie o wiek wszystkich lokatorów mieszkania). W efekcie otrzymamy całą listę kilku tysięcy liczb. Z pewnością nie będzie to łatwe do analizy. Trzeba więc jakoś przedstawić rezultat naszej ankiety. Może wykres? Może tabela? Zamiast listy pojawia się coś, co zaczyna być czytelne. A to jeszcze nie wszystko. Teraz pora zabrać się za analizę. Z pewnością coś nam powie średnia wartość wieku. A może lepiej skorzystać z mediany? Czym to się w ogóle różni? Czy zawsze należy wyliczyć te same wskaźniki? Metod analizy statystycznej jest mnóstwo i postaram się je tutaj krok po kroku przedstawiać.

A teraz wróćmy do początku. Czy naprawdę trzeba przepytać każdego mieszkańca osobno, żeby poznać średnią wieku? A gdyby zapytać tylko niektórych mieszkańców? Czy wynik będzie wiarygodny? Co zrobić, żeby był? Cierpliwości, również o tym planuję napisać w moich kolejnych postach. Statystyka i na takie pytania znalazła odpowiedź.

Czy statystyka w ogóle jest potrzebna? Po co zbierać i analizować różne dane? Zastanówmy się nad powyższym przykładem. Jeśli jestem młodą bizneswoman i mam ochotę założyć firmę na swoim osiedlu, to muszę wiedzieć, do kogo kierować ofertę. Czy średnia wieku jest zróżnicowana? Czy mieszkają tu tylko młode małżeństwa z dziećmi? Czy może raczej same starsze osoby? Powinnam inwestować w kawiarnię dla seniorów, czy może salę zabaw dla przedszkolaków?

Uwierzcie, że są sytuacje, gdzie statystyka jest naprawdę niezbędna.

Pewnie wielu z was słyszało kiedyś znane powiedzenie: “Istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa, statystyki” (autor: Benjamin Disraeli). Powtarzają je osoby, które statystyki nie znają i nie rozumieją. Zapraszam wszystkich do czytania moich kolejnych postów, dzięki którym poznacie zalety statystyki i zrozumiecie, że jest ona nie tylko bardzo ciekawa, ale również we współczesnym świecie naprawdę potrzebna.


Droga Czytelniczko! Drogi Czytelniku!

Dziękuję, że przeczytałaś/przeczytałeś mój artykuł. Mam nadzieję, że spełnił Twoje oczekiwania. Jeśli chcesz się podzielić swoimi przemyśleniami, to napisz do mnie na adres [email protected] albo znajdź mnie na Facebooku.

Zapraszam Cię również do zapoznania się ze spisem treści (staram się go aktualizować, choć nie zawsze to wychodzi) – jeśli lubisz statystykę, to na pewno znajdziesz coś do poczytania.

A jeśli w ramach podziękowania za ten wpis zechcesz zaprosić mnie na przysłowiową “wirtualną kawę”, to będę niezwykle zobowiązana. Co prawda kawy raczej nie pijam, ale kubek dobrej herbaty – z prawdziwą przyjemnością. A ponieważ w każdy artykuł wsadzam mnóstwo serducha i swojego wysiłku, to tym bardziej poczuję się doceniona.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę miłego dnia!

Krystyna Piątkowska

statystyka-definicja