ustawa o statystyce publicznej – pojęcia

pojęcia z - ustawa o statystyce publicznej

Już jakiś czas temu opublikowałam wpis, w którym wyjaśniałam co to takiego jest GUS. Dzisiaj postanowiłam pójść o krok dalej i przeanalizować trochę dokładniej, o czym mówi ustawa o statystyce publicznej. Biorąc pod uwagę, że wszyscy bierzemy udział w spisach powszechnych, że wielu z nas podaje swoje dane w różnych urzędach – ustawa ta dotyczy każdego z nas. A jeśli ktoś chce pracować w ogranach statystyki publicznej – to dotyczy go jeszcze bardziej. Ustawa o statystyce publicznej, oczywiście, dotyczy prowadzenia badań statystycznych w Polsce. Badania te mają być przeprowadzone w sposób rzetelny, obiektywny, profesjonalny i niezależny. Ich wynikiem są oficjalne dane statystyczne. A sama ustawa określa zasady, tworzy podstawy, ustala organizację, tryb i zakres obowiązków osób, które prowadzeniem badań statystycznych się zajmują.

Ustawę o statystyce publicznej rozpoczyna (jak chyba większość ustaw) definicja poszczególnych pojęć. Dowiadujemy się, co to jest statystyka publiczna, dane i badania statystyczne. Przechodzimy do podstawowych wielkości i wskaźników oraz opracowywania danych statystycznych. Następnie program badań statystycznych i operat do badań. Zdefiniowane są również identyfikowalne i nieidentyfikowalne dane jednostkowe, podmiot gospodarki narodowej oraz respondent. Na koniec przedstawione są rejestry urzędowe, systemy informacyjne administracji publicznej oraz dane administracyjne i standardy klasyfikacyjne. Wszystkie te definicje zebrałam na jednej mapie myśli. Zapraszam do zapoznania się z nimi.

Całą ustawę można znaleźć między innymi na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Oprócz pojęć związanych ze statystyką publiczną dowiemy się z niej, jak wygląda organizacja badań statystyki publicznej oraz współdziałanie Prezesa GUS z Prezesem NBP. Następnie możemy przeczytać o służbach statystyki publicznej oraz o obowiązkach statystycznych i dostępie do danych. Kolejne rozdziały mówią o przetwarzaniu danych osobowych dla celów statystycznych i udostępnianiu i przechowywaniu informacji statystycznych. Przeczytamy o standardach klasyfikacyjnych i krajowych rejestrach urzędowych oraz o finansowaniu statystyki publicznej. A na sam koniec mamy przepisy karne oraz przepisy przejściowe i końcowe.

Myślę, że warto, aby wszyscy zainteresowani zapoznali się z ustawą. 

Ja tymczasem zapraszam do czytania przede wszystkim wpisów na statystycznym i do polubienia na facebooku, gdzie zawsze wrzucam informację o nowych tekstach.

Pozdrawiam serdecznie!

Krystyna Piątkowska

pojęcia z - ustawa o statystyce publicznej
mapa myśli: pojęcia z ustawy o statystyce publicznej